učiteľ Tomečko

S istotou si mladšia generácia nepamätá na pôvodného Dubianského učiteľa – Štefana Tomečka, ktorý učil staršiu generáciu v Dubianskej škole v miestnostiach, ktoré su teraz bohužial v dezolátnom stave. Mimochodom sa pomaly rozbieha projekt nazvaný Ústav Kráľovnej Pomoci, ktorý by mal využiť práve tieto priestory.Pôjde o ústav, ktorý bude zaopatrovať staršých ľudí.
No a tento pán učiteľ, ktorý už nežije bol zaujímavým človekom napríklad aj preto, že v časoch komunistického režimu si pevne stál so svojou manželkou – učiteľkou za svojím náboženským presvedčením. To ale nebolo vôbec milé režimu, pretože ten hlásal ateizmus, teda že Boh vôbec neexistuje. Za svoje presvedčenie zaplatili tým, že že im režim znemožnil akýkoľvek profesijný rast a boli ako učitelia “prevelený” do zapadákova zvané Dubie. Bol to veľmi bežný postup komunistickej nomenklatúry, ktorá sa snažila vytlačiť nepohodlných ľudí na okraj spoločnosti.
Napriek tomu dokázal pán Tomečko spolu so svojou pani mamželkou byť prínosom vo svojej učiteľskej činnosti. Vo svojom voľnom čase sa venoval tvorbe keramiky. Tejto téme sa chcem venovať neskôr. Tiež bol známym bylinkárom, psychotronikom a dokázal pomôcť svojimi radami mnohým ľuďom.
Pozoruhodné na jeho živote je to, že napriek mnohým prekážkam dokázal prežit svoj život plnohodnotne, čo je výzvou pre našu mládež, ktorá sa rada sťažuje ….